Od kilku dni na obiektach COS OPO Cetniewo trenuje kadra narodowa seniorek we florecie oraz gościnnie jedna zawodniczka z Danii.
Podopieczne pod wodzą trenera kadry olimpijskiej - Tomasz Ciepły, trener szermierki oraz asystenta Pawła Kantorskiego, przyjechały do naszego Ośrodka po niedawno zakończonym Pucharze Świata w Kairze, gdzie w turnieju głównym wystartowały trzy reprezentantki Polski.
Najlepszy wyniki w swojej karierze odnotowała Julia Walczyk-Klimaszyk KU AZS UAM Poznań, która po bardzo dobrych walkach wywalczyła brązowy medal. Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań Sekcja Szermiercza) zajęła miejsce 16, Hanna Łyczbińska (AZS UAM POZNAŃ) zakończyła turniej na 29 pozycji. W zgrupowaniu do niedzieli uczestniczyła świeżo upieczona drużynowa brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów - Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu). (Polski Związek Szermierczy) Trening oparty jest na walce, doskonaleniu techniki i taktyki szermierczej. Te elementy mają wpłynąć na utrzymanie bardzo dobrej dyspozycji zawodniczek, które w przyszłym tygodniu wylatują na Puchar Świata Grand Prix do Busan (Korea). Następnie w połowie kwietnia staną do rywalizacji w Pucharze Świata w Poznaniu, który rozpoczyna kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Florecistki powrócą do COS OPO Cetniewo w połowie czerwca. W tym okresie przygotowywać się będą do Igrzysk Europejskich, które odbędą się pod koniec czerwca w Krakowie. Szermierka kobiet jako sport walki, zagościła na olimpiadzie w 1924 roku. Dyscyplina uprawiana jest w 3 konkurencjach: szabli, szpadzie oraz florecie. Każda z nich preferuje inny rodzaj broni oraz różni się ważnym polem trafienia. Floret jest najlżejszą bronią kolną, która posiada najmniejszy kosz. Właściwości te wpłynęły pozytywnie na rosnącą popularność oręża. W wyniku czego w XX wieku wszedł on w poczet broni sportowych. Przez wielu uznawany jest za najbardziej elitarny w zestawieniu. Napisz to inaczej