Trener Stamm przed Mistrzostwami Europy w 1951 r. w Mediolanie zgrupował pięściarzy w Technikum Wychowania Fizycznego we Wrzeszczu przy stadionie Lechii i w tym czasie szukał czegoś lepszego, bardziej odległego od miejskich pokus i uciech. W końcu wybrał Cetniewo, gdzie obok walorów klimatycznych, zafrapował Go właśnie ów niepozorny, ale solidny barak. Pełnił on funkcje hotelowo - mieszkalne. W późniejszym okresie trener urządził w nim salkę treningową wyposażoną w bokserskie worki i gruszki. Następnie w jego rogu na podłodze został zainstalowany pierwszy prymitywny ring. To on był prapoczątkiem, z niego rozrastał się przez następne lata wspaniały kompleks obiektów sportowych dobrze służących do dziś kolejnym pokoleniom polskich olimpijczyków.
W lipcu 1952 r. na małym placyku apelowym odbył się pierwszy ceremoniał pożegnalny Reprezentacji Polski, wyjeżdżającej na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach. Trener ogłosił skład, jego wybrańcy nie kryli wzruszenia. Na maszt wciągnięto flagę przy dźwiękach Mazurka.
Blisko 70-letnia historia COS OPO ,,Cetniewo'' to szmat pracowitego czasu, wypełnionego z jednej strony codziennymi obowiązkami, z drugiej przynoszącej ogromną radość oraz dumę pracy na rzecz ,,Polskiego Sportu’’. Stąd biorą początek i tu mają swe korzenie przyszłe medale i tytuły mistrzowskie sportowców z Białym Orłem na piersi.
W artykule wykorzystano część materiałów z publikacji ,,Pół wieku Cetniewskiego OPO'' autorstwa Jerzego Geberta.