Wtorek, 14. Maj 2024

Cetniewo na starej fotografii

Cetniewo prawie 70 lat temu, było dość odludnym, ale pięknym miejscem na wysokim brzegu, oddzielonym tylko czystą szeroką plażą od Bałtyku. Wśród rzadkich nadmorskich sosen i świerków stał tu niepozorny drewniany pensjonat, w którym przed II wojną światową zamieszkiwali i stołowali się podoficerowie nadmorskiego oddziału Korpusu Ochrony Pogranicza.
Cetniewo na starej fotografii

Trener Stamm przed Mistrzostwami Europy w 1951 r. w Mediolanie zgrupował pięściarzy w Technikum Wychowania Fizycznego we Wrzeszczu przy stadionie Lechii i w tym czasie szukał czegoś lepszego, bardziej odległego od miejskich pokus i uciech. W końcu wybrał Cetniewo, gdzie obok walorów klimatycznych, zafrapował Go właśnie ów niepozorny, ale solidny barak. Pełnił on funkcje hotelowo - mieszkalne. W późniejszym okresie trener urządził w nim salkę treningową wyposażoną w bokserskie worki i gruszki. Następnie w jego rogu na podłodze został zainstalowany pierwszy prymitywny ring. To on był prapoczątkiem, z niego rozrastał się przez następne lata wspaniały kompleks obiektów sportowych dobrze służących do dziś kolejnym pokoleniom polskich olimpijczyków.

W lipcu 1952 r. na małym placyku apelowym odbył się pierwszy ceremoniał pożegnalny Reprezentacji Polski, wyjeżdżającej na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach. Trener ogłosił skład, jego wybrańcy nie kryli wzruszenia. Na maszt wciągnięto flagę przy dźwiękach Mazurka.

Blisko 70-letnia historia COS OPO ,,Cetniewo'' to szmat pracowitego czasu, wypełnionego z jednej strony codziennymi obowiązkami, z drugiej przynoszącej ogromną radość oraz dumę pracy na rzecz ,,Polskiego Sportu’’. Stąd biorą początek i tu mają swe korzenie przyszłe medale i tytuły mistrzowskie sportowców z Białym Orłem na piersi.

W artykule wykorzystano część materiałów z publikacji ,,Pół wieku Cetniewskiego OPO'' autorstwa Jerzego Geberta.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1798